Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Epizóda zo života zberača železa

Epizóda zo života zberača železa

Epizoda u zivotu beraca zeljeza / En Episode in the Life of an Iron Picker, Bosna a Hercegovina / Francúzsko / Slovinsko / Taliansko, 2013, far., 75 min

Premiéra SR:

21.11.2013

Monopol:

áno

Réžia:

Danis Tanovič 

Scenár:

Danis Tanovič 

Kamera:

Erol Zubcevic 

Strih:

Timur Makarevic

Hrajú:

Nazif Mujič
Seanda Alimanovič
Semsa Mujič
Sandra Mujič
a ďalší.

O filme

Minimalistický film nakrútený na ručnú kameru s rozpočtom 17 tisíc Eur rozpráva skutočný zážitok chudobnej rómskej rodiny, ktorú bez zdravotného poistenia nechceli v nemocnici ošetriť. Žena sa po samovoľnom potrate nachádzala v ohrození života. Skúsený bosniansky režisér Danis Tanovič je držiteľom Oscara, Zlatého Glóbusu a Cézara za svoj debutový Zem nikoho a má skúsenosti aj s veľkými produkciami. Podľa jeho vlastných slov nečakal, že práve jeho lacné a technicky nedokonalé „cinema verité", ktoré zachytáva osobnú drámu jednej rómskej rodiny by sa mohlo dostať na veťký festival. „Berlinale je odvážne, že nás pozvalo do súťaže. Náš kameraman sa síce zhrozil, pretože povedal, že by na ľahkú ručnú kameru ani nesiahol, keby vedel, že film bude posudzovať Kar Wai Wong," vyjadril sa Tanovič, ktorý naďalej ostáva kritický k situácii v Bosne. Do hlavnej role obsadil nehercov – reálnych aktérov udalostí. Tí potom pred kamerou prehrávali udalosti, ktoré se im skutočne stali. Snímka sa tak ocitla na hranici dokumentu a fikcie a podľa Tanoviča je len na divákovi ako ju bude vnímať. Hlavný mužský protagonista Nazir Mujić ani rok po nakrúcaní  nemá prácu, a aby uživil rodinu,  stále zbiera železo na skládkach. Film ponúka reálny pohľad na Rómov, snažiac sa prekročiť rutinné  zobrazovanie tohto etnika ako povaľačov, či ako exotických hudobníkov, či kočovníkov.

Režisér o filme: „Tento film som neplánoval, jednoducho sa stal. Čítal som o prípade článok v novinách a prišlo mi neuveriteľné, čo sa v Bosne deje. Naštval som sa chcel som niečo urobiť. Tak som nakrútil film. Najlepší spôsob, ako niečo zmeniť pre mňa znamená ukázať to a hovoriť  o tom" . 

Režisér

Danis Tanović sa narodil v roku 1969 v Zenici. Je bosniansky filmový režisér a hudobný skladateľ. Študoval intermediálnu réžiu na Akadémii dramatických umení v Sarajeve a v prvých dvoch rokoch občianskej vojny viedol archív dokumentárnych  filmov a nakrúcal priamo v bojoch ako filmár bosnianskej armády. Tieto materiály boli využité v mnohých filmoch jeho kolegov. Za svoj hraný debut Zem nikoho, ktorý mal pre miéru na MFF Cannes, kde získal cenu za najlepší scenár a získal neskôr aj Oscara a Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film ( a vyše 40 ďalších cien). Jeho druhým projektom bola dráma L´Enfer (2005) s Emmanuele Béart a Jeanom Rochefortom, podľa scenára Krzysztofa Kieslowskeho a Krzysztofa Piesiewicza. Má belgické štátne občianstvo, žije a pracuje v Paríži.

Ocenenia

MFF Berlinale 2013 – Strieborný medveď – najlepší herec, Veľká cena poroty, Cena ekumenickej poroty.

Filmové premíéry