Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Dvaja vo vlne

Dvaja vo vlne

Deux de la Vague, Francúzsko, 2010, čb., 91 min

Premiéra SR:

Monopol:

skončil

Réžia:

Emmanuel Laurent

Scenár:

Antoine de Baecque

Kamera:

Etienne de Grammont, Nick de Pencier

Strih:

Marie-France Cuénot

Hudba:

Henri Maikoff, Jean Dubreuil

Hrajú:

Anouk Aimée, Jean - Pierre Aumont, Charles Aznavour, Jean-Paul Belmondo, Jacqueline Bisset, Jean-Claude Brialy, Claude Chabrol, Raoul Coutard, Jean Desailly, Marie Dubois, Jean-Luc Godard, Claude Jade, Anna Karina, Bernadette Lafont, Fritz Lang, Jean - Pierre Léaud, Isild Le Besco, Yves Montand, Jeanne Moreau, Jack Palance, Michel Piccoli, Nicholas Ray, Jacques Rivette, Eric Rohmer, Barbet Schroeder, Jean Seberg, Delphine Seyrig, Simone Signoret, François Truffaut, Marina Vlady, Oskar Werner, Anne Wiazemsky

O filme

Boli nerozlučnými priateľmi a vnímali film a písali o ňom radikálne a bez predsudkov. Filmové hnutie, ktoré inšpirovali navždy zmenilo prostredie svetového filmu. Objavili Jean-Paul Belmonda, podarilo sa im dokonca na jeden rok zrušiť MFF Cannes. So svojimi súputníkmi udali jednoznačný tón francúzskej kinematografie druhej polovice dvadsiateho storočia. François Truffaut a Jean-Luc Godard. Tvorcovia diel ako Jules a Jim, Nikto ma nemá rád, či Na konci s dychom. Dokumentom Dvaja vo vlne nás sprevádza mladučká hviezda európského filmu Isild le Besco. Ocitáme sa s ňou v prostredí vzrušenej atmosféry začiatku 60. rokov a od stretnutia dvoch výnimočných režisérov, cez ich slávu sa dostaneme až k ich dramatickému a nenávistnému rozchodu.

"Jean-Luc Godard je jeden z mojich najobľúbenejších režisérov. Jeho film Na konci s dychom bol ikonou francúzskej novej vlny. Jej začiatkom. Z celej svojej kinofilskej generácie, ktorú tvorili Francois Truffaut, Alain Resnais, Eric Rohmer, Jacques Rivette, Louis Malle, Claude Chabrol a ďalší, cítil jazyk filmu najviac. Živočíšne a intuitívne najsilnejšie. Cítil jeho pulz, rytmus, možnosti vyjadrovania aj vecí meta-fyzických, nezjavných a neviditeľných. Robil to nie slovom, ale obrazom, záberom, detailom, gestom herca, citáciami, kolážou zdanlivo nesúvislých vecí a prvkov. Vyjadroval ich atmosférou." Celý článok..

Jana Žilčayová, Film.sk

Filmové premíéry