Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Domov na Vianoce

Domov na Vianoce

Hjem til jul, Nemecko / Nórsko / Švédsko, 2010, far., 85 min

Premiéra SR:

22.12.2011

Monopol:

skončil

Réžia:

Bent Hamer

Scenár:

Bent Hamer

Kamera:

John Christian Rosenlund

Strih:

Pål Gengenbach, Silje Nordseth

Hudba:

John Erik Kaada

Námet:

Levi Henriksen – kniha poviedok Bare mjuke pakker under treet (2005, Len jemné darčeky pod stromček)

Spolupráca na scenári:

Levi Henriksen

Hrajú:

Trond Fausa Aurvåg (Paul), Fridtjof Såheim (Knut), Reidar Sørensen (Jordan), Nina Zanjani (Albánka), Nina Andresen-Borud (Karin), Ingunn Beate Øyen (Johanne), Igor Necemer (Srb), Sarah Bintu Sakor (Bintu), Morten Ilseng Risnes (Thomas), Tomas Norström (Kristen), Joachim Calmeyer (Simon), Cecile Mosli (Elise), Nadja Soukup (Goranova matka), Arianit Benisha (Goran), Kristine Rui Slettebakken (Tone) a ďalší.

O filme

Je Štedrý večer a niekoľko obyvateľov zasneženého nórskeho mestečka sa pripravuje na dôležitý okamih roka. Tradičné rodinné oslavy to ale práve nie sú: milenka pripravuje romantickú atmosféru pre svojho ženatého milenca; opustený manžel sa prezlečie za Santa Clausa, aby mohol stráviť chvíľu so svojimi deťmi; iný muž uprednostní prácu pred spoločným večerom so ženou. Chlapec zaľúbený do spolužiačky zaklame, len aby s ňou mohol byť o niečo dlhšie; milenci na úteku potrebujú pomoc cudzieho človeka a starý manželský pár prichádza o to najcennejšie, čo v živote mal.

Láska vo všetkých svojich aspektoch, fázach a veku je hlavnou témou šiesteho dlhometrážneho filmu jedného z najslávnejších nórskych režisérov súčasnosti. V snímke sa mieša humor a smútok, šťastie a beznádej, ale stale je v nej prítomná nádej a odpustenie.

Ocenenia

2011 - nominácie na nórske filmové ceny Amanda v kategóriách najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Trond Fausa Aurvåg), kamera, zvukový dizajn (Petter Fladeby).

Filmové premíéry