Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Divoké historky

Divoké historky

Relatos salvajes, Argentina / Španielsko, 2014, far., 122 min

Premiéra SR:

19.02.2015

Monopol:

do 31.05.2024

Réžia:

Damián Szifron

Scenár:

Damián Szifron

Kamera:

Javier Julia

Strih:

Pablo Barbieri Carrera, Damián Szifron 

Hudba:

Gustavo Santaolalla

Hrajú:

Rita Cortese
Julieta Zylberberg
Erica Rivas
Oscar Martínez
Darío Grandinetti
Leonardo Sbaraglia a María Onetto a ďalší.

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Každému raz rupnú nervy... alebo šesť divokých historiek, ktoré spája téma pomsty a drobných i väčších nespravodlivostí či krívd. Človek sa im nedokáže brániť, ak nechce prekročiť hranice zákona, či dobrých mravov. Ale čo je veľa, to je veľa.  Hrdinovia filmu sa v rôznych situáciách dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou, či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa. Túto výnimočnú čiernu komédiu koprodukovali bratia Almodóvarovci a priniesli do kín film o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Pocity hnevu sú v ňom vyobrazené univerzálne, rovnako ako uvoľňujúci účinok smiechu, ktorý sa dostaví pri každom zo šiestich prekvapivých rozuzlení. Bystro vystavaná spoločenská kritika, pri ktorej sa divák z chuti nasmeje, aj keď vie, že za všetkým predsa len stojí krutá pravda. V Divokých historkách sa stretávajú uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie.

Režisér o filme: „Rozprávanie príbehu pre mňa znamenalo akt oslobodenia. Tieto historky sa vyrojili z najnespútanejších zákutí mojej predstavivosti. Pracoval som na iných projektoch a často ma deprimovalo, že divoké historky nebolo možné realizovať. Začal som písať poviedky, v ktorých som vyjadroval vlastnú frustráciu z rôznych vecí. Keď ich už bolo na jeden zväzok, napadlo mi, že ich spája niekoľko spoločných tém, ktoré im dodávajú jednotnosť a konzistenciu: všetky boli o katarzii, pomste, a o deštrukcii. A o neodolateľnej rozkoši zo straty  sebaovládania... Západnú kapitalistickú spoločnosť často vnímam ako neviditeľnú klietku, ktorá ochromuje našu citlivosť a  kriví medziľudské vzťahy.  Divoké historky  predstavujú skupinu ľudí, ktorí v takejto klietke žijú, bez toho, aby si uvedomovali jej existenciu. No v momente, kedy by väčšina z nás problém  potlačila alebo pretavila do  depresie sa títo ľudia rozbehnú na plné obrátky.“

Režisér

DAMIÁN SZIFRON

Narodil sa 9. 7. 1975 v Ramos Mejía v provincii Buenos Aires. Študoval mediálne štúdiá na  strednej škole ORT (filmovú teóriu). Absolvoval štúdium na Universidad del Cine v Buenos Aires. V rokoch 2002-2003  produkoval, písal a režíroval dve série úspešného seriálu Los Simuladores. Medzinárodné práva kúpila Sony  International a uviedla seriál v Mexiku, Chile, Rusku a Španielsku. V roku 2003 predstavil na festivale Mar del Plata svoj prvý film – čiernu komédiu Fondo del mar. Vyhral cenu Silver Ombú za najlepší  latinskoamerický film,  cenu FIPRESCI,   zvláštne uznanie poroty na festivale v San Sebastian, cenu kritikov  na Filmovom festivale  latinskoamerických filmov v Toulouse, a ďalšie ocenenia. V roku 2005  napísal a režíroval film  Tiempo de Valientes - policajnú komédiu, ktorú ospevovali kritici a stala sa diváckym hitom v Argentíne, v Španielsku, a pozbierala niekoľko domácich a medzinárodných cien. V roku 2006 napísal a  režíroval televízny seriál Hermanos &  Detectives. V roku 2008 založil produkčnú spoločnosť Big Bang, ktorá vyvíja námety, formáty a scenáre. Po  Divokých historkách chce Szifron nakrútiť milostný príbeh  La pareja perfecta, ambiciózny scifi príbeh El extranjero  a western v anglickom znení  Little Bee.

Ocenenia

Vybrané ocenenia a nominácie: Cena divákov pre európsky film MFF San Sebastian; Cena divákov MFF Sarajevo; Cena divákov a cena pre najlepšiu herečku festival latinskoamerického filmu Biaritz; Cena divákov – festival filmov z Juhu - Oslo; 21 nominácií na argentínske národné filmové ceny; nominácia na Zlatú Palmu MFF Cannes 2014.

Filmové premíéry