Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Čo keby sme žili spoločne?

Čo keby sme žili spoločne?

Et si on vivait tous ensemble? / All together, Francúzsko / Nemecko, 2011, far., 96 min

Premiéra SR:

28.11.2013

Monopol:

skončil

Réžia:

Stéphane Robelin 

Scenár:

Stéphane Robelin 

Kamera:

Dominique Colin 

Strih:

Patrick Wilfert 

Hudba:

Jean-Philippe Verdin

Hrajú:

Géraldine Chaplin
Jane Fonda
Claude Rich
Pierre Richard
Guy Bedos
Daniel Brühl

O filme

Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne sú vyše štyridsať rokov nerozlučnými priateľmi. Keď im pamäť a srdce pomaly začínajú vypovedať službu a na obzore je prízrak domova dôchodcov, vzoprú sa a rozhodnú sa žiť spoločne. Napriek tomu, že občasné nezhody prebúdzajú staré spomienky, z bláznivého nápadu sa rodí krásne dobrodružstvo – spoločný život na staré kolená v komunite kamarátov. Čo na tom, že majú 75 rokov!

Napriek tomu, že film je vážny, nie je jeho zámerom, či hlavnou snahou byť drámou. Nejde v pravom zmysle slova ani o drámu, no ani o rýdzu komédiu. Humor je využitý ve všetkých situáciách, ale nie zámerne ako nadľahčujúci prvok, ale ako prirodzená súčasť života. Vďaka tomuto prístupu sa režisérovi podarilo dosiahnuť veľmi autentický a zároveň kozmopolitný dojem, ktorému napomáhajú skvelé herecké výkony hlavných predstaviteľov Jane Fonda, Géraldine Chaplin, Pierre Richard, Claude Rich, atď.


Režisér o filme: „Vždy som sníval o tom, že spojím herecké legendy a nakrútim s nimi film na tému: rodina a priateľstvo. Zvlášť ma zaujímala sociálna problematika a dopad staroby na človeka, čo nie je pre filmové plátno typická téma. Keď som začal písať scenár, často som si spomenul na svojich prastarých rodičov, a na to, keď som ako tínedžer sledoval ako stárnu a ako sa mení ich zdravotný stav. Pamätám si ako moji starí rodičia netušili, ako sa o svojich stárnucich rodičov postarať, protože na túto situáciu neboli vôbec pripravení. (...) Každý z pätice hercov v mojom filme je velmi odlišný a zároveň skromný. Spojiť tieto silné osobnosti dokopy nebola ľahká úloha, protože sa vlastne nikdy predtým nestretli. Ako mladého tvorcu ma potešilo, keď som videl aký majú k sebe vzájomný rešpekt. Jednoznačným ťahúňom bola však Jane Fonda, ktorá veľmi ovplyvnila silu celej skupiny.“

Foto / trailer /  plagát  (Prístupové heslo Vám na vyžiadanie pošleme e-mailom rebollo@asfk.sk )

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Režisér

Francúzsky scenárista a režisér, začínal vo filme v 90-tych rokoch, kedy nakrútil niekoľko krátkych filmov. Neskôr pracoval pre televíziu, kde realizoval dokumentárne filmy Sortir de l´ Apartheid (2002), Le Cure de la Sorbonne (2000). Debutoval celovečerným filmom  Real Movie (2004), ktorý mal premiéru na Dashanzi Underground French Film Festival v Pekingu. Jeho príbeh je o filmárovi, ktorý minimálnymi prostriedkami  nakrúca svojho najlepšieho kamaráta, no na to, aby zaujal divákov zveličuje jeho život. Tragikomédia Čo keby sme žili spoločne? s hviezdnym obsadením je jeho druhým celovečerným filmom.

Filmové premíéry