Dnes je 29.marec 2015, meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Čierna mačka, biely kocúr

Čierna mačka, biely kocúr

Crna mačka, beli macor, Francúzsko / Juhoslávia / Nemecko, 1998, far., 129 min

Premiéra SR:

06.09.2012

Monopol:

skončil

Réžia:

Emir Kusturica

Scenár:

Goran Mihić, Emir Kusturica

Kamera:

Therry Arbogast, Michel Amathieu

Strih:

Svetolik Mica Zajc

Hudba:

D. Nele Karajilić, Vajislav Aralica, Dejo Sparalovo. Rôzne piesne.

Hrajú:

Bajram Severdžan (Matko Destanov)
Florijan Ajdini (Zare)
Salija Ibraimova (Afrodita)
Branka Katia (Ida)
Srdjan Todorovia (Dadan Karambolo)
Zabit Memedov (Zarije Destanov)
Sabri Sulejman (Grga Pitic)

O filme

Grga Pitič, cigánsky výrobca falošného značkového alkoholu a Zarije, hrdý vlastník cementárne, sú najlepšími starými priateľmi – hoci sa nevideli 25 rokov. So vzájomnou oddanosťou prešli títo dvaja ubolení osemdesiatroční podvodníci zločinom aj trestom. Zarijeho syn, Matko, je naničhodný lenivec. Pretože nie je schopný požiadať vlastného otca o pomoc, ide za Grgom, aby si od neho požičal peniaze na čierny obchod s vlakom plným benzínu. Aby sa však uistil, že pôžičku dostane, Matko povie Grgovi, že jeho otec je mŕtvy. Táto správa zasiahne starca veľmi hlboko a tak sa rozhodne navštíviť Zarijeho hrob... Režisér Emir Kusturica sa touto farbistou komédiou z rómskeho prostredia vrátil k filmovej tvorbe, napriek svojmu rozhodnutiu už nikdy nerežírovať (potom, ako sa v Juhoslávii stretol s odmietnutím svojej snímky Underground). Kusturica prináša neviazanú komédiu, založenú na nedorozumeniach a postavenú na svojráznych charakteroch a na ich impulzívnych reakciách. Tragické motívy, známe z filmu s obdobnou tematikou Dom obesenca (pri oboch dielach sa na scenári podieľal Gordan Mihić), tentokrát tvorca silne utlmil – a až s manieristickou záľubou dáva vyznieť situáciám, ktoré často prechádzajú z polohy šťavnatej folklórnej komédie do rozprávky a dostávajú nádych magického realizmu.

EMIR KUSTURICA sa narodil v Sarajeve a vyštudoval réžiu na pražskej FAMU. Jeho absolventský film Guernica získal cenu na CILECT v Karlových Varoch (1978). Po absolvovaní školy sa vrátil do Sarajeva, kde pracoval pre televíziu. Celovečerný debut Spomínaš na Dolly Bell? získal Zlatého leva a Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkach (1981). Získal celý rad ocenení, vrátane Zlatej palmy (Otec na služobnej ceste (1985), Underground (1995)) a Ceny za réžiu (Dom obesenca, 1989) na MFF v Cannes a Strieborného medveďa na MFF Berlín (Arizona Dream, 1993). Prednáša na Columbia University v New Yorku a hrá na gitaru v kapele No Smoking Orchestra, o ktorej tiež nakrútil film. V súčasnosti žije v Paríži.

Vybraná filmografia: 1971: Dio istine KF, 1972: Jesen KF, 1978: Guernica (1978) – stredometrážny absolvenstký film FAMU, 1978: Nevjeste dolaze TV, 1979: Bife Titanik TV, 1981: Spomínaš na Dolly Bell?, 1985: Otec na služobnej ceste, 1989: Dom obesenca, 1993: Arizona Dream, 1995: Underground, 1998: Čierna mačka, biely kocúr, 2001: Super 8 Stories by Emir Kusturica (dok.), Život je čudo (2004), Neviditeľné deti (časť Smutný cigán, 2005), Závet (2007).

Režisér

  • Filmový přehled 4/2000, s. 3-4
  • Cinema 3/2000, s. 106
  • katalóg MFF Art Film Trenčianske Teplice 1999, s. 77
  • Michalovič, Peter - Film.sk 5/2001.

Ocenenia

  • Nominácia na najlepšiu kameru European Film Award 1998
  • Strieborný lev za réžiu na 55. MFF Benátky 1998

Filmové premíéry

Klubový film

Chcete každý mesiac dostávať Klubový film s čerstvými informáciami o artovej distribúcii na Slovensku a o dianí vo filmových kluboch? Prihláste sa k jeho odberu.

Plán premiér 2015
Fotogaléria
Filmový kabinet detom
Projekt 100
Febiofest 2015
Filmy pre školy
Filmy na DVD
Časopis Kino-Ikon
Výročné ceny ASFK
Zvučka ASFK

Partneri

Media Ministerstvo kultúry SR Slovenský filmový ústav Audiovizuálny fond

Mediálni partneri

Rádio FM Pravda Pravda.sk Týždeň KINEMA.sk Film.sk Kino Ikon citylife.sk

Naše spriatelené organizácie

Asociácia českých filmových klubov Poľská federácia filmových klubov Medzinárodná federácia filmových klubov