Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Chlapec na bicykli

Chlapec na bicykli

Gamin au velo / Kid with a Bike, Belgicko / Francúzsko, 2011, far., 87 min

Premiéra SR:

06.09.2012

Monopol:

do 28.08.2021

Réžia:

Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne

Scenár:

Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne

Kamera:

Alain Marcoen

Hrajú:

Thomas Doret
Cécile De France
Jérémie Renier
Guy Catoul

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Nový film bratov Dardennovcov (Mlčanie Lorny, Dieťa, Syn,atď.) rozpráva príbeh dvanásťročného Cyrila, ktorého dá otec do detského domova. Chlapec neprestáva veriť, že sa k otcovi vráti, ale ten už žije nový život. Nezrelý Guy nemá dosť odvahy na to, aby raz a navždy synovi povedal „nechcem ťa, nestačím na teba". Keď sa Cyril pri jednom z útekov zoznámi s kaderníčkou Samanthou, ktorá sa rozhodne, že sa o neho bude starať, otvorí sa pred ním nová šanca na život mimo brány detského domova. Sympatická Samantha si ho začne brávať na víkendy a začína sa séria skúšok krehkej dôvery, z ktorej sa možno vytvorí skutočné puto. Chlapec na bicykli je realisticky nakrútený film, v ktorom stojí ľahostajnosť s vypočítavosťou proti ľudskej vzájomnosti a láske.

Režiséri o filme: „Najčastejšie je na bicykli... Stále uniká za láskou, bez toho, aby vedel, aká naozaj je. Príbeh o žene, ktorá pomáha mladému chlapcovi vymaniť sa z kruhu násilia, sme v hlave nosili už dlho. Videli sme pred sebou toho chlapca, taký uzlík nervov, ktorý sa pomaly upokojuje len vďaka inej ľudskej bytosti..."

„Dardennové na nás provádějí experiment s citovou výchovou - neříkají, co je správné, ale nutí nás aktivně zpracovávat až nepříjemně objektivně poskládané informace. Těžko vyčítat českým filmovým tvůrcům, že toto neumějí, on to totiž neumí skoro nikdo na světě; Dardennové jsou nejlepší sociálně-realističtí filmaři současnosti. Učit se od nich humanistickému vidění můžeme všichni."   Kamil Fila, aktualne.centrum.cz

JEAN-PIERRE a LUC DARDENNE nakrúcajú spoločné filmy od konca 70. rokov podľa vlastných scenárov a vo vlastnej produkcii. Patria k jedným z najvýraznejších zástupcov súčasného európskeho autorského filmu. Nakrútili vyše 60 dokumentárnych filmov, ale výrazne na seba upozornili hraným filmom Sľub (1996). Po ňom nasledovali snímky Rosetta (1999), Syn (2002), Dieťa (2005) a Mlčanie Lorny (2008). Všetky boli uvedené v súťažných sekciách MFF Cannes a vždy si odniesli niektorú z cien; Rosetta i Dieťa získali Zlatú palmu. Fascinujúci štýl režisérskeho dua je postavený na jednoduchej pozorovacej metóde. Každodennosť odkrývajú s odzbrojujúcim realizmom, bez snahy šokovať. Skvelá práca s hercami dodáva postavám presvedčivosť aj bez psychologizujúcich dialógov. Centrom príbehu je často dieťa, ktorého sny, úzkosti a túžby kontrastujú so svetom dospelých.

Ocenenia

  • snímka získala Veľkú cenu poroty na MFF Cannes
  • Európsku filmovú cenu pre najlepší scenár
  • a bola nominovaná na Zlatý glóbus pre najlepší zahraničný film.

Filmové premíéry