Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Cézar musí zomrieť

Cézar musí zomrieť

Cesare deve morire / Caesar Must Die, Taliansko, 2012, čb., 76 min

Premiéra SR:

24.01.2013

Monopol:

do 28.02.2019

Réžia:

Paolo a Vittorio Taviani

Scenár:

P. a V. Taviani s použitím častí hry Július Cézar W. Shakespeara

Kamera:

Simone Zampagni

Strih:

Roberto Perpignani

Hudba:

Giuliano Taviani, Carmelo Travia

Hrajú:

Cosimo Rega
Salvatore Striano
Giovanni Arcuri
Antonio Frasca a ďalší.

O filme

V prísne stráženej rímskej väznici Rebibbia predstupuje pred publikum skupina väzňov, aby odohrala klasickú tragédiu – Július Cézar Williama Shakespeara – o zavraždení samozvaného vládcu jeho odporcami, ktorí na začiatku patrili k jeho priateľom. Po silnom aplauze sa „herci" vracajú do svojich ciel, aby si ďalej odpykávali mimoriadne tresty. Víťazný film MFF Berlinale 2012 nie je len filmovým záznamom divadelnej inscenácie. V autentickom prostredí väznice – v tmavých celách, v úzkych chodbách a medzi dobre stráženými múrmi sa vďaka univerzálnemu Shakespearovmu jazyku prelínajú dávne intrigy, výhodné koalície i skutočné priateľstvá s životom miestnych väzňov, ktorí mali v mnohých prípadoch dočinenia s talianskou mafiou. Matadori svetovej kinematografie bratia Tavianiovci strávili šesť mesiacov v jednej z najtvrdších talianskych väzníc, aby zaznamenali, ako sa niekoľko mužov pokúša aspoň čiastočne prekročiť tieň väznice. Režiséri klasickú hru skrátili a niektoré scény a dialógy prispôsobili dialektom väzňov. Ich väzenská dokudráma ukazuje odsúdencov cez protipóly ako sloboda v umení a život v celách, či Shakespearov literárny jazyk v kontraste so zmesou talianskych nárečí a vulgárneho slangu. Po celý čas úzko spolupracovali s Fabiom Cavallim, ktorý v Rebibbia pôsobí ako režisér amatérskeho divadla. Výrazné herecké prejavy a dramatická hudba kontrastujú so striedmou obrazovou stránkou filmu. Atmosféra pulzuje pátosom Shakespearových nadčasových diel a zároveň tvrdými osudmi väzňov.

„Pasáže inscenování Shakespeara a momenty ukazující vztah mezi životy vězňů a klasickou divadelní hrou střídají scény každodenního vězeňského života. Několikrát opakovaný záběr, kdy herci po zkoušení odcházejí do cel a bachaři za nimi zavírají dveře, zdůrazňuje depresi z uvěznění umocněnou zkušeností s divadlem. „Když jsem poznal umění, stala se pro mě tato cela opravdovým vězením," říká Cosimo Rega v samém závěru filmu. Jeho věta ozřejmuje záměr Tavianiů filmem zaznamenat, jak prvotní fascinace umělci-odsouzenci zkonkrétněla v úžas nad tím, že kontakt s uměním změnil vězňům každodennost a zavřené dveře cel začaly drtit jejich nově rozšířené vědomí."

Táňa Zabloudilová, Cinepur

PAOLO A VITTORIO TAVIANI

Nar. 8. 11. 1931 a 20. 9. 1929, Toskánsko, Taliansko. Študovali v liberálnom prostredí univerzitného mesta Pisa. Najprv sa živili ako novinári a neskôr sa začali zaoberať filmom. V prvom autorskom filme I sovversivi / The Subversives, 1967 predznamenali udalosti roku 1968. Ich tvorba odkazuje na Brechta, Pasoliniho či Godarda a ich diela sa vyznačujú odporom ku konvenčnej spoločnosti. Niekoľkokrát originálne adaptovali klasické diela autorov ako Luigi Pirandello, L. N. Tolstoj či Alexander Dumas a získali mnohé prestížne ocenenia – Zlatú palmu v Cannes za film Padre Padrone (1977), Zvláštne ocenenie z Cannes za Noc svätého Vavrinca (1982) a v roku 2012 Zlatého medveďa z Berlína.

Ocenenia

  • Zlatý medveď a Cena ekumenickej poroty MFF Berlinale 2012
  • Cena David David di Donatello Awards
  • nominácia na Zlatý glóbus
  • Strieborná stuha roka – ocenenie Talianskeho národného syndikátu novinárov

Filmové premíéry