Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

BRAZIL

Brazil, V. Británia, 1985, far., 131 min

Premiéra SR:

05.10.2017

Monopol:

áno

Réžia:

Terry Gilliam

Scenár:

Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown

Kamera:

Roger Pratt

Strih:

Julian Doyle

Hudba:

Michael Kamen

Hrajú:

Jonathan Pryce, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Peter Vaughan, Jim Broadbent a ďalší.

O filme

Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého.

Režisér

Terry Giliam (1940)

Narodil sa v Minneapolise v štáte Minnesota. Absolvoval štúdium politických vied na Occidental College v Pasadene. Začínal ako autor a ilustrátor v časopisoch, neskôr začal nakrúcať animované filmy. Preslávil sa ako herec, animátor, skladateľ, scenárista a neskôr i režisér v televíznom seriáli Lietajúci cirkus Monty Pythona (Monty Python’s Flying Circus, 1969–1974). V osemdesiatych rokoch sa však od rovnomennej britskej komediálnej skupiny osamostatnil a venuje sa vlastnej tvorbe. Medzi jeho najznámejšie snímky patrí Brazil (1985), Dvanásť opíc (1995), Strach a hnus v Las Vegas (1998), Kliatba bratov Grimmovcov (2005) a Imaginárium Dr. Parnasa (2009).

Filmové premíéry