Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
BORGMAN

BORGMAN

BORGMAN, Belgicko / Dánsko / Holandsko, 2013, far., 113 min

Premiéra SR:

27.03.2014

Monopol:

do 31.05.2020

Réžia:

Alex van Warmerdam   

Scenár:

Alex van Warmerdam   

Kamera:

Tom Erisman    

Strih:

Job Ter Burg   

Hudba:

Vincent van Warmerdam   

Hrajú:

Jan Bijvoet
Hadewych Minis
Jeroen Perceval
Sara Hjort Ditlevsen
Eta van de Wijdeven
Annet Malherbe
Tom Dewispelaere

O filme

Foto na stiahnutie: https://asfk.capsa.cz/

Pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie prináša viacvrstvovú satiru na súčasné spoločenské  neduhy ako konzum, rasizmus, atď. Borgmanov nečakaný príchod do exkluzívnej rezidenčnej štvrte odštartuje sériu znepokojivých, až bizarných udalostí okolo starostlivo budovanej fasády majetného manželského páru, ich troch detí a opatrovateľky. Príbeh prináša množstvo nečakaných zvratov a nálad a drží diváka v napätí medzi strachom, cynizmom a bezmocným smiechom. Ôsmy celovečerný film van Warmerdana súťažil o zlatú palmu na MFF Cannes 2013 a bol uvedený o.i. v programe významného festivalu MFF Toronto. 

Režisér o filme: „V tomto filme som chcel zobraziť, že zlo prichádza vo forme všednosti stelesnenej v obyčajných, normálnych slušných mužoch a ženách vykonávajúcich svoje úlohy s hrdosťou a potešením, ale aj s bezcitnou  precíznosťou. Chcel som ukázať, že zlo nie je doménou mrazivých zimných nocí, ale aj optimistického leta. Tento film je temnejší než moje predchádzajúce snímky, pretože som chcel zájsť ďalej. Chcel som zostúpiť do neznáma temnej oblasti svojej predstavivosti a zistiť, čo sa tam ukrýva. A chcel som vytvoriť film otvorený interpretácii, taký, ktorý viac otázok evokuje než zodpovedá."

Režisér

ALEX VAN WARMERDAM and kinky fuss to good effect, and the (nar. 1952, Haarlem, Holandsko) je režiser, scenárista, hudobný skladateľ, maliar a dizajnér. Vyštudoval grafický dizajn a maľbu na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdame. V roku 1986 nakrútil hraný debut Abel, za ktorý získal Cenu kritiky v Benátkach. Jeho film Severania (1992) získal troch Félixov (film, hudba a výprava). Uznania sa dočkal aj jeho ďalšie filmy Šaty (1996), Malý Tony (1998), Grimm (2003) a Čašník (2006). Snímka Posledné dni Emmy Blank (2009) získala v Benátkach Cenu Europa Cinemas Label. 

Ocenenia

Nominácia na Zlatú Palmu MFF Cannes; MFF Atény – najlepší režisér; MFF Haifa – Fedeora Award, MFF Londýn – nominácia na Cenu divákov, MFF Nederlands – najlepšia herečka, najlepší scenár, najlepší film.

Filmové premíéry