Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
ATOMIC AGE

ATOMIC AGE

L’âge atomique, Francúzsko, 2012, far., 67 min

Premiéra SR:

27.02.2014

Monopol:

do 01.05.2020

Réžia:

Héléna Klotz  

Scenár:

Héléna Klotz v spolupráci s Elisabeth Perceval  

Kamera:

Hélène Louvart

Strih:

Cristobal Fernandez a Marion Monnier   

Hudba:

Ulysse Klotz 

Hrajú:

Eliott Paquet
Dominik Wojcik
Niels Schneider
Mathilde Bisson
Clémence Boisnard a ďalší.

O filme

Victor a Rainer sa v sobotu večer vydávajú za zábavou do centra Paríža. Pri potulkách nočným mestom a jeho klubmi prichádza jedno stretnutie za druhým. Pouličné bitky, odmietnutia zo strany dievčat, dlhé rozhovory…Tvárou v tvár dezilúzii mesto nadránom opúšťajú a v melancholickom pokoji lesa, za svitu mesiaca sa z  priateľstva rodí nový deň. Atomic Age je príbehom o dospievaní, o rimbaudovských nočných potulkách a o mladosti, v ktorej sa snúbi smútok, eufória, melanchólia a bezstarostnosť. Je zamýšľaný ako prvá časť trilógie na tému mladosti. Héléna Klotz za svoj film získala Cenu Jeana Viga pre najlepší francúzsky debut roku 2012. 

Režisérka o filme:  Príbeh filmu je úmyselne banálny, ale dúfam, že vyvolá emócie, ktoré sa nebudú dať zaprieť a že pocit hlbokého smútku nakoniec vyprchá v bezstarostnom entuziazme odpútanej vášne. Z Viktora a Rainera cítime melanchóliou podfarbenú eufóriou a tiež určité zúfalstvo: niečo, čo charakterizuje celú moju generáciu. (…) Atomic Age nie je však sociologickou štúdiou adolescencie; je to film tvorený v období adolescencie jeho protagonistov. Zobrazuje  jej súčasné, sentimentálne i trvalé prvky.“

Režisér

(Nar. v roku 1979 v Paríži). Jej otec je režisér Nicolas Klotz, matka scenáristka Elisabeth Perceval. Jej brat Ulysses Klotz je skladateľ a autor filmovej hudby, o.i. aj pre Atomic Age.  Héléna začínala ako asistentka réžie a v roku 2003 nakrútila prvý krátky hraný film “Le léopard ne se déplace jamais sans ses tâches”, ktorý získal niekoľko cien na filmových festivaloch (Locarno, Aix-en-Provence, Pantin a Créteil). Pracovala ako vedúca castingu pre rôznych francúzskych režisérov (Nicolas Klotz, Laurent Achard, Katell Quillévéré, Eva Ionesco), a zároveň realizovala svoje projekty –  dokument Gennevilliers 07/08 a hudobné videá pre webové stránky časopisu Cahiers du Cinéma.  Koncom roku 2011 dokončila svoj celovečerný debut. 

Ocenenia

Cena FIPRESCI MFF Berlín 2012, Cena Jeana Viga pre najlepší debut.

 

Filmové premíéry