Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Absolventi / sloboda nie je zadarmo

Absolventi / sloboda nie je zadarmo

Absolventi / sloboda nie je zadarmo, Slovensko, 2012, far., 83 min

Premiéra SR:

25.04.2013

Monopol:

áno

Réžia:

Tomáš Krupa

Kamera:

Ján Kász/ Pavol Palárik/ Ivo Miko/ Martin Čech

Strih:

Pavol Palárik

Námet:

Tomáš Krupa a Pavol Palárik

O filme

Dokumentárny film ABSOLVENTI s podtitulom Sloboda nie je zadarmo je o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní štúdií ocitne v realite a musí sa prispôsobovať potrebám spoločnosti. Mnohokrát musia absolventi  pristúpiť na tvrdé podmienky, mimo svojich záujmov a predstáv... Ich ideály a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu a majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine. Sme slobodní, ale do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk a zápasiť o vlastnú existenciu?

Film ocenenie na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov JEDEN SVET Bratislava (03.-09.12.2012). Medzinárodná porota ho ocenila Čestným uznaním v kategórii Slovenský dokumentárny film 2011/2012 za „trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“.

Režisér o filme:  „Myslím si, že vždy, keď človek robí niečo také ako film, je v tom istá autobiografia. Námet na film vznikol preto celkom prirodzenou cestou. So spoluautotom Pavlom Palárikom sme sami v tom čase dokončili štúdia na vysokej škole a ocitli sme sa v realite, v ktorej sme sa stávali so svojim "umením" a remeslom nepotrebnými. A to je zaujímavý moment, ktorý sme odpozorovali nielen na sebe. Kam sme sa pozreli, tak sme videli ďalšie a ďalšie príklady z rôznych odvetví. Naši absolventi dokončili podobné smery, ale každý sa vydal inou cestou sebarealizácie. Vo výsledku sme sa snažili o dokumentárnu esej na tému slobody jednotlivca v systéme, ktorá zároveň nesie kritickú správu o spoločensko-ekonomickom usporiadaní. Dnes je sloboda niečo ako voda. Tvrdí sa, že je to samozrejmosť pre všetkých a všetci majú na to právo, každý k tomu musí mať prístup. V skutočnosti je to s vodou oveľa komplikovanejšie. Prístup k nej nemá možno tretina ľudí na svete. Všeobecne je známe, že právo na slobodu majú všetci. Ja si myslím, že nás oklamali, že ju ani nie je možné globálne pre všetkých dosiahnúť. Keď nemôžete robiť, to, čo by ste chceli a robíte opak, pretože sa bojíte o prežitie, nemôžete sa ani vyjadrovať formou akou potrebujete a pred ľuďmi, ktorí vás obklopujú, tak to potom nie je sloboda. Sloboda nie je zadarmo. O tom je náš film.   "

Režisér

TOMÁŠ KRUPA

(1983, Žilina) študoval v rokoch 2003-2008 na Katedre dokumentárnej tvorby Akadémie umení v ateliéry doc. Olgy Sommerovej. V roku 2006 nakrútil bakalársky film V kruhu manželskom, ktorý bol ocenený porotou na 1. medzinárodnom študentskom filmovom festivale Early Melons v Bratislave a štúdium absolvoval autorským dokumentom V Indii, medzi svetlom a tmou premiérovo odvysielanom celoštátnou televíziou RTVS v roku 2010. Od roku 2009 pôsobí v oblasti audiovizuálnej tvorby. Je spoluzakladateľom značky Greenbox, ktorá sa zaoberá širokospektrálne audiovizálnou tvorbou. V rokoch 2008-2012 sa ako režisér, scenárista a producent podieľal na realizácii celovečerného dokumentu Absolventi/ Sloboda nie je zadarmo.

Filmové premíéry